O čem se píše méně, ale o to palčivěji rozebírá na různých fórech, je to, že vaše stařičké icq číslo, které vás léta provází, vám může být velice snadno ukradeno a nějaká chytrá hlavička z Ruska si na vás takto velice snadno vydělá. Ať už rozesíláním spamu nebo ještě častěji prodejí na eBay a podobných počinech.
Nikdy dřív by mě nenapadlo, že to je vůbec možné. Až jednou Luci přestalo fungovat její icq - při přihlašování vyhodilo hlášku "Mismatch account or password".
...nastalo velké googlení.
A dogooglili jsme se tohoto: ICQ no more → což mi trochu rozšířilo obzory. Problém jsme řešili pár dní, během kterých, a je to nejspíš jen můj subjektivní pocit, mi přišlo, že příspěvky typu "my icq doesn't connect/work - stolen?" podezřele rychle z oficiálního support fóra mizely.
Po necelém týdnu z ukradeného čísla začal chodit spam... a po třech týdnech nastalo ticho... nízké icq číslo se nejspíš podařilo za výhodnou cenu prodat.
Oba jsme však už dávno předtím začali používat Jabber a tak nás tato "ztráta" v komunikaci nijak neomezila, ovšem Luci beztak nakonec nezbylo nic jiného, než si kvůli ostatním lidem z ČR zaregistrovat nové UIN začínající čtyřkou, a které hned tak někdo neukradne.
Z vlastní zkušenosti jsme poznali, že oproti radám z různých diskuzí mít silné heslo ještě v síti icq neznamená mít jistotu, že nebudeme okradeni - heslo totiž obsahovalo klasickou kombinaci písmen a čísel... Útoky typu brute force zkrátka občas procházejí a společnosti AOL je to nejspíš šumafuk.
Jediné pořádné řešení je tedy mít vlastní účet na některém Jabber serveru, případně mail u Google, ke kterému Jabber ID dostanete přímo v rámci služby GTalk.
Některé "vychytávky" ICQ:
- ICQ se nesmí používat, pokud uživatel není starý alespoň 13 let
- nesmí se používat/vytvářet žádný jiný než oficiální klient; výjimkou je vývoj klientů podle podmínek Open AIM Developer License (což znamená kromě jiného přidání nejméně dvou z pěti vyjmenovaných funkcionalit, například AIM Toolbaru a reklamy)[6] a jejich následné používání
- nesmí se z oficiální aplikace odstraňovat reklamy
- ICQ protokol může být kdykoli upraven nebo ICQ síť zastavena bez jakéhokoli varování
- nesmí se používat ICQ pro jinou než soukromou potřebu (např. firemní komunikace)
- cokoli je odesláno do sítě ICQ, patří firmě AOL – jde o copyright; pokud je poslán třeba zdrojový kód něčího programu, majitelem se stává AOL [1]
- pokud je chyba v nějakém překladu podmínek do jiného jazyka, AOL za to nenese odpovědnost (tj. souhlasíte s anglickou verzí podmínek)
- ICQ sice nesleduje data uživatelů, ale má právo je prodat
Zdroje:
Žádné komentáře:
Okomentovat